Finanse i Inwestycje  Porady ubezpieczeniowe

56% – ankietowanych twierdzi, że w razie poważnego zachorowania nie poradzi sobie finansowo! Reszta to optymiści…

Nie chodzi tu o grypę, katar, gorączkę. Mam na myśli coś poważniejszego. Coś co może doprowadzić Twoje życie do kataklizmu, jeżeli nie pomyślisz o tym teraz lub nie potraktujesz tego poważnie.

Poważne zachorowania. Nie chcę się nad tym rozwodzić. Nie lubię o tym pisać. Nie lubię o tym mówić. Jak każdy Polak.  Unikam tematu. Chcę myśleć pozytywnie. Cieszyć się życiem. 44% badanych Polaków twierdzi, że nie zachoruje poważnie w przyszłości, zaś 33% obawia się poważnej choroby; ta pierwsza grupa swoje życie opiera na optymistycznym podejściu do świata oraz dbaniu o siebie i… niechęci do myślenia o złych rzeczach. 

Tylko, że to życie czasami robi niespodzianki. Czasami jest brutalne i niesprawiedliwe. Często to nam brakuję szczęścia i oskarżamy o to wszystkich tracąc znajomych i przyjaciół z szybkością huraganu.

Choroba może dopaść każdego. KAŻDEGO. W 2016 roku wg danych GUZ mężczyźni w Polsce żyli średnio 73,9 lat, a kobiety 81,9. Średnio. Oznacza to, że 1/3 zejdzie z tego świata dużo wcześniej, a 1/3 później.  Najczęstszą przyczyną śmierci są choroby układu krążenia (46 proc.). Następnie na liście widnieją nowotwory – umiera na nie ponad 24 proc. osób. Przyczyną zgonów są również urazy i zatrucia, które stanowią ok. 6 proc. Liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy zwiększyła się do 180 tys. – wynika z najnowszego raportu dotyczącego sytuacji pacjentów onkologicznych w naszym kraju.

Chorują nie tylko starsi. Wśród chorych coraz więcej jest również ludzi poniżej 35. roku życia, szczególnie kobiet. W latach 1999-2014 liczba nowych chorych w tej grupie wiekowej zwiększyła się u nas z 4 tys. do 5 tys., czyli wzrosła o 22 proc.

Teraz rozumiesz dlaczego musisz być przygotowany?

Finanse.

Myślisz, że jak masz zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną i darmowe szpitale, a do tego prywatny pakiet medyczny to „jakoś sobie poradzisz”? Może jeszcze liczysz na chorobowe, albo nawet na swoje oszczędności?

No to wyliczamy.

 • Utrzymanie rodziny.

Zawsze w czasie poważnej choroby priorytetem jest szybki powrót do zdrowia, dlatego jesteście wstanie wydać wszystkie pieniądze, nie patrząc w jakim tempie będą się rozchodzić. Lecz, gdy Ty walczysz z całych sił i z pełnym zaangażowanie Twoja rodzina musi żyć dalej. Nadal musicie opłacać rachunki,  kupować jedzenie, ubrania dla dzieci, zadbać o przedszkole, edukację, wysyłać dzieci na dodatkowe zajęcia, dodatkowo spłacić ten kredyt, bo przecież zostało jeszcze tylko 150 tys. Pomyśl jakie mogą być konsekwencję.

 • Praca.

Nie jesteś wstanie jej wykonywać. Jeśli jesteś, może się okazać, że etat już na Ciebie nie czeka. Masz działalność i byłeś samowystarczalny? Jeszcze gorzej. ZUS Ci nie pomoże. Nie tak jakbyś chciał. W najgorszym wypadku jesteś niezdolny do zarobkowania pieniędzy.

 • Koszty leczenia i rehabilitacji

Długotrwałe leczenie wystawia na próbę szczególnie osoby o niższym statusie materialnym. O ile podstawowe leki zazwyczaj są refundowane, to już koszty związane z transportem, specjalistyczną dietą, czy zaopatrzeniem higienicznym i ortopedycznym potrafią przekraczać możliwości finansowe chorych i ich najbliższych. Dodatkowo system kolejkowy wymusza pacjentów do przyśpieszających wizyt prywatnych, co wiążę się z kolejnymi kosztami. Niebagatelnym kosztem w chorobie są dojazdy do specjalistów oraz na terapię. Dla mieszkających w miejscowościach oddalonych od szpitali jest to wyzwanie nie tylko finansowe, ale i organizacyjne. Wymaga zaangażowania opiekuna, kierowcy. 

Polacy nie myślą o swoim finansowym zabezpieczeniu na czas ewentualnej choroby, ponieważ uważają  z optymizmem, że dbają o siebie. Pułapka. Są przekonani, że poważne zachorowanie ich nie dotknie, a do takiego opinii prowadzi ich optymistyczne podejście do życia i niechęć do myślenia o złych rzeczach. Uważając, że poradzą sobie z chorobą nie biorą pod uwagę wszystkich kosztów związanych z nią, co może doprowadzić do rodzinnej i finansowej tragedii. Wg firmy Aviva ubezpieczenie na życie posiada tylko 1 na 20 Polaków.

Wniosek jest jeden. Nie jesteśmy przygotowani na poważne zachorowanie, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

* Raport z badań Prudential Family Index

1 Comment
 1. click here 2 lata ago

  Wooden household furniture has something extremely organic regarding
  it. There is this sense of warmth, of attributes and of beauty that may be be located
  in hardwood furnishings. Wood is born coming from the planet.
  It feeds the fire, breaks down in to ashes as well as drafts away.
  It is very near the human existence in the world. May be actually that is why it sounds so much with our company.
  Might be that is why you still get that cozy feeling when you contact a rich mahogany desk.

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz również

Najczęściej czytane