Wg sondażu IIBR dla Newsweek wynika, że tylko 2 % Polaków ma spisany Testament. Co oznacza, że 98% nie posiada takiego dokumentu. Tylko dlaczego? Nie myślimy o tym, uważamy, że to trudne? Może dochodzimy do wniosku, że jest nam niepotrzebny? Sprawdź, przeczytaj i przekonaj się, że jest to jeden z ważniejszych dokumentów w Twoim życiu. Nawet jeśli masz dopiero 30 lat.
Fraszkopisarz, aforysta, autor humoresek Marian Karczmarczyk kiedyś napisał „Na tamten świat nikt się nie spóźnia. Niektórzy są nawet przed czasem.” Zdecydowanie się zgadzam. Nie lubimy myśleć o śmierci, tacy już jesteśmy. Musimy jednak być odpowiedzialni. Przygotowani na każdą sytuację. Podstawą jest spisanie ostatniej woli. Jakie konsekwencje powoduje brak testamentu? Jak go napisać? Jakie mamy rodzaje testamentów? Dlaczego to takie ważne?
Zacznijmy od definicji DZIEDZICZENIA. Jest to przejście ogółu praw i obowiązków zmarłego na jedną lub kilka osób. Takie osoby wyznaczane są poprzez wolę spadkodawcy (przy dziedziczeniu testamentowym) lub przepis ustawy (przy dziedziczeniu ustawowym). Polskie prawo przewiduje dwa źródła powołania do spadku: ustawę i testament. Pierwszeństwo ma testament. Dziedziczenie ustawowe następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał wybranego szczęśliwca, albo żadna z tych osób, nie chce lub nie może być spadkobiercą.
Testament warto spisać w sytuacji, jeśli chcemy zmienić zasady dziedziczenia ustalone w Kodeksie Cywilnym i pragniemy, aby majątek odziedziczyły wybrane przez nas osoby. Gdy nie zostawimy testamentu, dziedziczą nasi najbliżsi krewni i dzieci. Jest to bardzo przejrzysty schemat, rozpisany w kodeksie, więc jeśli nie chcemy go zmieniać, to nie musimy pisać testamentu. Dobrze jest to zrobić w sytuacji, gdy w inny sposób, niż ten ustawowy sposób, chcemy rozporządzić swoim majątkiem.
Aktualnie można wyróżnić cztery grupy spadkobierców ustawowych, przy czym spadkobiercy należący do grupy dalszej dochodzą do dziedziczenia dopiero wówczas, gdy nie ma spadkobierców należących do grupy bliższej. Spośród wskazanych wyżej osób można wyróżnić cztery grupy spadkobierców dziedziczących z ustawy:
I grupa – małżonek i dzieci spadkodawcy oraz zstępni dziecka, które nie dożyło otwarcia spadku (wchodzą w jego miejsce),
II grupa – małżonek spadkodawcy, rodzice spadkodawcy, jego rodzeństwo (jeśli któryś z rodziców nie dożył otwarcia spadku) oraz zstępni rodzeństwa (w miejsce zmarłego rodzeństwa),
III grupa – gdy nie ma spadkobierców z I oraz II grupy do dziedziczenia dochodzą dziadkowie spadkodawcy, zstępni dziadków spadkodawcy, pasierbowie (dzieci małżonka spadkodawcy),
IV grupa – ostatnim możliwym spadkobiercą jest gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa.
Bywają sytuacje, w których rodzice chcą ustalić dziedziczenie w innych proporcjach, bądź zapisać swój majątek osobom, z którymi nie łączą ich więzy krwi – wówczas taki dokument jest niezbędny. W przypadku np. dwójki dzieci i dwóch mieszkań, stają się oni po śmierci rodziców współwłaścicielami obu nieruchomości.
Piszemy testament!
Testamenty dzielimy na dwie kategorie: zwykłe i szczególne.
Testamenty zwykłe – własnoręczny, notarialny, urzędowy (allograficzny).
Testamenty szczególne – ustny, podróżny, wojskowy.
Skupmy się na najpopularniejszym testamencie, który możemy napisać w minutę, dosłownie wszędzie, o każdej porze. Testament własnoręczny. Napisany przez Nas.
Testament musi być napisany własnoręcznie. Komputer nie wchodzi w grę. Możemy go napisać na czymkolwiek. Płótno, deska, papier. Podpis składamy na samym końcu, jest znakiem, że skończyliśmy spisywać ostatnią wolę. Data powinna być. Pamiętajmy, że ważny testament to „najmłodszy” testament. Treść ? Po żołniersku. Przykład:
29.11.2017
Testament
Do całego spadku powołuję mojego brata Jana Kowalskiego syna Piotra i Marii, urodzonego 1 stycznia 1986 r (w udziale 1/2 części) oraz …
Wybieram prawo polskie jako prawo, któremu podlega ogół spraw dotyczących mojego spadku.
Imię i nazwisko
Pamiętajmy. Warto spisać testament w szczególności kiedy naszym miejscem pobytu jest zagranica. Kiedy nie mamy pewności co do zgody w rodzinie. Kiedy nie mamy dzieci, dotyczy to szczególnie par z długim stażem, które zgromadziły już pokaźny majątek. Ewentualnie kiedy mamy małoletnie dzieci, żeby uniknąć niedogodności.
Kiedy nie warto pisać testamentu? Kiedy powtarza ustawę. Oczywiście wyjątkiem jest tzw. spokój ducha.
Im szybciej zaczniesz się interesować, tym lepiej dla Ciebie. Nie pozwól, aby Twoim życiem rządził przypadek. Zajmie Ci to dosłownie 2 minuty. Przy „skomplikowanej” sytuacji rodzinnej pojawia się coraz więcej problemów. Co w sytuacji kiedy jesteś po 3 rozwodach, masz 4 dzieci. każde z inną kobietą, a najmłodsze pochodzi ze związku z kochanką? Co z zachowkiem? Jak wtedy patrzeć na ubezpieczenie na życie?
PS: Pamiętaj, że rozmowa z Notariuszem jest bezpłatna. Wykorzystaj to i dowiedz się więcej na ten temat. Nic nie płacisz, a wiele możesz zyskać.