Polisy na życie  Porady ubezpieczeniowe

Polisa na życie – ile powinna kosztować, na jaką sumę się ubezpieczyć, jakie opcje wybrać? Zobacz.

Jeżeli czytasz poradnik to znaczy, że jesteś świadomy posiadania ubezpieczenia na życie, albo dopiero przekonujesz się do jego posiadania. Mam nadzieję, że te kilka prostych wskazówek pomogą Ci zadecydować. Uwierz mi, naprawdę warto!

Czy potrzebne mi ubezpieczenie na życie?

Jeżeli nie masz odłożonych pieniędzy na czarną godzinę – 500000/1000000 zł to zdecydowanie tak. Polisa to najefektywniejszy i najpewniejszy sposób zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie. Zastanów się co się stanie kiedy Ciebie zabraknie? Czy Twoja rodzina poradzi sobie finansowo? Co w chwili kiedy nie będziesz zdolny do pracy, albo poważnie zachorujesz? Co kiedy koszty leczenia wyniosą 5000 zł miesięcznie?
Śmiertelność wśród Polaków jest 100%!!!
Każdy potrzebuje ubezpieczenia na życie. Bez względu na wiek. Młodzi też chorują i mają wypadki. Piekiełko finansowe to ostatnia rzecz kiedy przydarzy się najgorsze.
Pamiętaj wszyscy zejdziemy z tego świata. Prędzej czy później. Kwestia czasu.

Mam jakieś polisy, więc jestem bezpieczny. Czy aby na pewno?

Bardzo często jest to błędne myślenie, ponieważ mnóstwo osób ma źle dobrane polisy.
Większość nawet nie ma pojęcia co ma w swoich ubezpieczeniach, jakie opcje. Polisa może być tragiczna, a pieniądze mogą lecieć w błoto. Po drugie, często te umowy były podpisywane kilka lub kilkanaście lat temu, a od tego czasu wiele się zmieniło. Po trzecie, ubezpieczenie w pracy, ubezpieczenie grupowe często jest do „bani”, a kwoty śmiesznie małe.
Pamiętajmy jednak, że nawet najgorsza polisa jest lepsza niż żadna. Tylko, czy nie mamy czasu żeby to sprawdzić?

Co powinno zawierać pełne ubezpieczenie?

Ubezpieczenie na wypadek śmierci to podstawa. Są jednak inne obowiązkowe opcje, które muszą się znaleźć w Twojej polisie na życie.
1. Poważne zachorowanie – Umowa dodatkowa w razie poważnego zachorowania zapewni Ci wypłatę pieniędzy, dzięki którym w przypadku ciężkiej choroby łatwiej zapłacisz za leczenie i wykwalifikowaną pomoc medyczną, zakupisz niezbędne lekarstwa czy skorzystasz z prywatnych klinik.
2. Niezdolność do pracy – Umowa dodatkowa w razie niezdolności do pracy zapewni Ci wypłatę pieniędzy, jeśli po chorobie lub wypadku nie będziesz mógł samodzielnie zarabiać na życie. Dzięki tym środkom łatwiej będzie Ci zadbać o standard życia, opłacić leczenie czy rehabilitację.
3. Wypadkowe – krótko, za jeden % uszczerbku na zdrowiu odpowiednia suma pieniędzy. Mniej niż 500 zł za procent raczej się nie opłaca. Najczęściej wypłacane
4. Zdrowotne – za pobyt w szpitalu lub jednostkę chorobową. Czasami koszty leczenia i rehabilitacja.

Odpuść sobie „urodzenie dziecka” czy „śmierć rodziców” – zazwyczaj są to najdroższe opcje, które się nie opłacają.
Zwracaj uwagę na okresy karencji!!!

Na jaką sumę się ubezpieczyć?

Na sumę ubezpieczenia powinny składać się następujące czynniki:
1. Kwota do pokrycia wszystkich zobowiązań (hipoteka, kredyty itp. – ubezpieczenie w banku nie zawsze działa)
2. Kwota, która pozwoli Twojej rodzinie żyć na odpowiednim poziomie przez min 3 lat, bez spadku jakości. Zazwyczaj jest to suma 3 lat zarobkowania, kwota jaką przez ten okres byś przyniósł do domu. Oczywiście temat indywidualny dla każdej osoby.

Przykładowo mamy kredyt na 200 tys. + rocznie zarabiamy 48 tys (4 tys miesięcznie).
200 000 + 3 x 48 000 = 344 000

Ostatnia rzecz jakiej potrzebują najbliżsi po tragedii w rodzinie to problemy finansowe. Dlatego wszystkie polisy gdzie mamy sumę ubezpieczenia kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy są raczej błahostką.

Ile powinna wynosić miesięczna składka?

Przyjęło się, że miesięczna składka nie powinna przekraczać 10% Twoich dochodów. Jest to złota zasada. Jednak pamiętajmy, że wszystko zależy od indywidualnej oceny i sytuacji finansowej.
Składka dla 20 – latka będzie nawet kilka razy mniejsza niż dla 50 – latka przy takiej samej sumie ubezpieczenia.
Im szybciej wykupimy polisę na życie tym lepiej. Sama umowa główna zazwyczaj nie rośnie, a przynajmniej w dobrej polisie nie powinna. Rośnie za to opcja poważnego zachorowania i niezdolności do pracy. Wraz z wiekiem jesteśmy bardziej narażeni, więc nic w tym dziwnego. Mimo to, nie mamy do czynienia w tym przypadku z kolosalną różnicą ( dla 20- latka jest to 2-3 zł, dla 55 – latka nawet 40-50 zł, w zależności od polisy i sumy ubezpieczenia).
Pamiętajmy, żeby miesięczna opłata nie rozwaliła nam comiesięcznego budżetu.

Kontakt
Jeśli jesteś zainteresowany wykupieniem polisy na życie lub już jakieś posiadasz, a chciałbyś je sprawdzić to zostaw namiar.
Jeżeli jeszcze nie masz ubezpieczenia zostaw namiar.
Jeżeli masz, zostaw namiar tym bardziej. Sprawdzimy polisy, zrobimy audyt.

Zobacz również

Najczęściej czytane