Finanse i Inwestycje  OWU  Polisy na życie  Porady ubezpieczeniowe

Złodzieje i mendy? Prawda o wypłacalności firm ubezpieczeniowych

Płacisz, płacisz, płacisz. Składka 100, 200, a może 1000 zł. Wykupić polisę czy nie? Wierzyć czy nie wierzyć? Ufać czy nie ufać? „Sąsiad” mówił, że to złodzieje i naciągają tylko uczciwie pracującego człowieka. Jak jest naprawdę?

Czemu ludzie nie wykupują polisy na życie? Obawiają się, że nigdy nie zobaczą należnych im pieniędzy. Proste. Wszystko kręci się wokół pieniądza. Jak jest naprawdę?
Cały czas kierujemy się opinią publiczną, opinią znajomych i pseudodoradców. To oni kreują w naszych głowach obraz „bezsensowności ubezpieczeń” – szczególnie tych na życie.
Załóżmy, że masz dobrze dobraną polisę – duża firma, dobry agent, odpowiedni zakres. Jakie są szanse, że otrzymasz pieniądze w razie nieszczęścia? W zasadzie 100%.

Podkreślam, polisa musi być dobrze dobrana, OWU jasne i czytelne, a agent pomocny i prowadzący, w razie potrzeby, przez wszystkie zawiłości.

Naszym największym błędem przy zakupie polisy jest brak zrozumienia danej umowy. 90% z nas zapewne nie ma pojęcia, co ma w papierach i kiedy dokładnie jego polisa chroni jego i rodzinę. Tutaj zaczynają się schody. To właśnie nasz brak zrozumienia przekłada się na wątpliwości i krytykę firm ubezpieczeniowych.

Jeżeli jednak odpowiednio przygotujemy się do poszukiwania właściwej polisy, jesteśmy w stanie określić, które firmy są „pewne”, a które mniej. Pomogą nam w tym rankingi firm ubezpieczeniowych, które pokazują m.in. ilość złożonych skarg, albo średni czas przelewu pieniędzy na konto. Dodatkowo, jak już kiedyś pisałem, istnieją Kancelarie Prawne zajmujące się składaniem pozwów zbiorowych przeciwko niektórym Firmom.

Cały czas będę jednak powtarzał, że w tym wszystkim najważniejszy jest Agent. To on musi dobrać polisę tak, aby w razie potrzeby, pieniądze zostały wypłacone. To Agent musi nam podpowiedzieć, jaki zakres ubezpieczenia jest potrzebny i jakie będą koszty.

 

Firmy naprawdę wypłacają pieniądze.

 

Kierujmy się jednak faktami. Te natomiast najlepiej podaje Polska Izba Ubezpieczeń.
W 2017 r. polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 39,8 mld zł odszkodowań i świadczeń. To o 8,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Poniżej przedstawiam najważniejsze dane o rynku ubezpieczeń z 2017 r.:

• 67,5 mld zł aktywów ubezpieczycieli to środki wspierające gospodarkę i finanse publiczne m.in. poprzez krajowe obligacje skarbowe oraz inne papiery o stałej kwocie dochodu
• 16,6 mld zł aktywów ubezpieczycieli to środki zainwestowane długoterminowo w akcje i inne papiery o zmiennej kwocie dochodu
• 1,7 mld zł to wypłaty ze szkód spowodowanych żywiołami. To o 380 mln zł więcej niż rok wcześniej, głównie dzięki pomocy ubezpieczycieli dla ofiar nawałnic z III kw. 2017 r.
• 1,2 mld zł podatku dochodowego wpłynęło do budżetu państwa.

Rynek komunikacyjny – Najważniejsze liczby:

• Z OC komunikacyjnego wypłacono 8,6 mld zł, czyli o 7,2 proc. więcej niż rok wcześniej
• Z autocasco wypłacono 4,5 mld zł, o 7,3 proc. więcej, niż rok wcześniej.

– Dynamika wypłat odszkodowań nieco wyhamowała, aczkolwiek nadal widać wyraźnie, że do poszkodowanych w wypadkach drogowych i ich rodzin trafia coraz więcej pieniędzy. Mimo tego, od początku 2017 r. rynek OC pozostaje rentowny i udaje się zachować na nim równowagę – mówi J. Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Rynek majątkowy – Najważniejsze liczby:
• Wzrost odszkodowań za skutki żywiołów aż o 29 proc., do 1,7 mld zł. To przede wszystkim efekt wypłat odszkodowań dla ofiar żywiołów z drugiej połowy 2017 r.

Zgodnie z danymi PIU, w Polsce ubezpieczonych jest około 60 proc. mieszkań i domów. Dzięki raportowi „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” wiemy także, że w Polsce ubezpiecza się mienie firm na kwotę 1,8 bln zł, co stanowi ok. 60 proc. całego ich majątku. Dużą część skutków żywiołów można więc naprawić dzięki ochronie ubezpieczeniowej – wyjaśnia Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Rynek życiowy – Najważniejsze liczby:
• Wartość świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła niecałe 20,4 mld zł (wzrost o 11,3 proc.)
• Wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła ponad 24,6 mld zł (wzrost o 3 proc.)

Polacy jeszcze bez wiary.
Jak wyglądamy na tle Europy? Szok, niedowierzanie, konsternacja… Zgodnie z raportem Insurance Europe w 2016 r. największym europejskim rynkiem ubezpieczeniowym pozostawała Wielka Brytania. Za nią plasowały się Francja i Niemcy.
Wartość składki przypisanej brutto w poszczególnych krajach Europy w 2016 r. (mld euro):
Wielka Brytania – 250,7
Francja – 208,5
Niemcy – 194,3

Polska – 12,3

„Żal” – komentuje Damian Zawadzki.

Ogółem wartość zebranych składek ubezpieczeniowych w 2017 r. wyniosła 62,4 mld zł, z czego ubezpieczenia na życie stanowiły prawie 40 proc., a ubezpieczenia majątkowe około 60 proc.

Wartość składek z ubezpieczeń na życie w 2017 r. wynosiła 24,6 mld zł.
Wartość składek z ubezpieczeń majątkowych w 2017 r. wynosiła 37,8 mld zł.

Cały czas wolimy ubezpieczać nasze dobra majątkowe, a nie własne życie. Ciekawe jest jednak to, że więcej pieniędzy dostaliśmy właśnie z „życiówek”.
Łączna wartość wypłaconych przez ubezpieczycieli odszkodowań i świadczeń w 2017 r. wyniosła 39,8 mld zł.
Wartość odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń na życie w 2017 r. wyniosła 20,3 mld zł.
Wartość odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych w 2017 r. wyniosła 19,5 mld zł.

Pamiętajcie, by szukając polisy, wybrać dobrego Agenta, który pomoże wybrać ofertę dopasowaną do Waszych potrzeb, które na pewno się pojawią. Liczby nie kłamią.

Zobacz również

Najczęściej czytane