Czytasz, czytasz i czytasz. Za cholerę nic nie rozumiesz. Lektura do snu? Chyba dla masochistów. Lektura na dzień? Powodzenia. Niejeden agent nawet tam nie zerknął. Wiedzę o produktach czerpią głównie ze szkoleń. Poznaj przynajmniej podstawowe pojęcia Ogólnych Warunków Umowy na podstawie przypadkowego ubezpieczenia uniwersalnego!
Co piąty Polak rzadko lub wcale nie czyta umowy przed jej podpisaniem, chociaż aż 43 procent z nas deklaruje, że zapoznaje się z treścią dokumentu przed jego parafowaniem – wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl.
Nie dziwię się, ponieważ niektóre umowy są napisane jakby wyszły spod pióra wieszcza literatury finansowej, artysty słowa ubezpieczeniowego, którego nie sposób zrozumieć.
W prostych słowach przedstawiam podstawowe pojęcia występujące umowie ubezpieczenia, które musisz poznać :
Towarzystwo – Firma
Ubezpieczający – osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osoba prawną, lecz posiadająca zdolność prawną, która zawiera z Towarzystwem umowę ubezpieczenia
Ubezpieczony – osoba fizyczna, której życia dotyczy główna umowa ubezpieczenia
Umowa ubezpieczenia – główna umowa ubezpieczenia oraz dodatkowe umowy ubezpieczenia
Uposażony – osoba uprawniona do otrzymania świadczenia w razie Twojej śmierci (jeżeli to Ty się ubezpieczasz)
Uposażony zastępczy – w przypadku kiedy w chwili śmierci nie ma uposażonego
OWU- ogólne warunki ubezpieczenia
Główna umowa ubezpieczenia – umowa ubezpieczenia
Dodatkowa umowa ubezpieczenia lub umowa dodatkowa – uzupełnienie umowy głównej na zasadach przewidzianych w odrębnych ogólnych warunkach ubezpieczenia tej umowy, np. Umowa ubezpieczenia w razie niezdolności do pracy.
Polisa – dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia albo umowy dodatkowej
Rejestracja wniosku – przyjęcie wniosku ubezpieczeniowego przez Towarzystwo poprzez odnotowanie daty wykonania tej czynności
Zdarzenie ubezpieczeniowe – śmierć ubezpieczonego
Wniosek ubezpieczeniowy – oferta zawarcia umowy ubezpieczenia składana Towarzystwu
Wiek ubezpieczonego – określony jako ostatnia rocznica urodzin
Rocznica ubezpieczenia – wskazany w dokumencie ubezpieczenia dzień rozpoczynający drugi i każdy kolejny rok ubezpieczenia
W zależności od firmy i rodzaju ubezpieczenia niektóre z tych definicji mogą się różnić. Pamiętajmy, że nawet umowa napisana najpiękniejszym językiem może mieć dopisek miniaturową czcionką, który przekreśli nasze szansę na otrzymanie świadczenia.
Ja osobiście zalecam dokładne zapoznanie się z OWU. To przecież przyszłość Twoja, Twojej rodziny, Twoje pieniądze i Twoje bezpieczeństwo.
Jeżeli nie masz zaufanego agenta, pamiętaj aby sprawdzić wszystko. Jest to poważna decyzja, lecz moim zdaniem niezbędna.
Cieszę się, że mamy coraz większą świadomość ubezpieczeniową. Teraz musimy tylko brnąć do przodu i na poważnie traktować tego rodzaju tematy, jakimi są ubezpieczenia na życie. Chyba nie chcesz się „bujać” po sądach i towarzystwach kiedy nie dostaniesz wypłaty należytego świadczenia?
Pamiętaj : najważniejsze w wyborze i posiadaniu polisy jest to, że kwota, która Ci się należy powinna być zawsze wypłacona w razie wypadku.