Emerytury - jak się przygotować  Finanse i Inwestycje  Polisy na życie  Porady ubezpieczeniowe

Te decyzje stanowią o bezpieczeństwie finansowym Twojej rodziny!

Posłuchać agenta ubezpieczeniowego czy sąsiada? Kto wie lepiej?

Sąsiad, facet który zjadł zęby na ubezpieczeniach. Miał jedno. Płacił przez trzy miesiące i uznał, że szkoda siana. Doskonale wie, że nigdy firmy nie wypłacają. Złodzieje. Naciągacze. Tak słyszał i będzie się tego trzymał. Agent? Przecież to gość, który chce wyciągnąć z Ciebie jak największą składkę. Weźmie prowizję i ucieknie. Co tu robić?

Masz rodzinę i chcesz dla niej jak najlepiej. Wspaniale! Z jednej strony chcesz zaoszczędzić jak największa ilość pieniędzy, aby zapewnić dzieciakom odpowiednią edukację, ale z drugiej zastanawiasz się nad polisą na życie. Co robisz?

Spotykasz się z agentem, który daje Ci konkretne rozwiązania. Oczywiście, bierzesz pod uwagę różnych agentów i różne firmy. Wybierasz najlepsze opcje.

Nagle niczym mędrzec i znachor do domu wchodzi sąsiad. Z progu rzuca elokwentnym „Na ch*j Ci ta polisa? Oni Cię tylko chcą naciągnąć na pieniądze!”

Zastanawiam się skąd takie nastawienie. Czemu ludzie mają takie podejście? Przecież w Stanach Zjednoczonych podobno wszyscy obywatele tego kraju w portfelu maja 3 wizytówki: Lekarza, Prawnika i swojego Agenta Ubezpieczeniowego.

Ile już razy słyszałem, że klient się nie ubezpieczył wcześniej, ponieważ „słyszał” to i  tamto. Bo sąsiad mówił, że to bez sensu. Lepiej oszczędzać do skarpety. Siostra powiedziała, że nie wypłacają, lecz nie zdążyła powiedzieć, że nie miała opcji poważnego zachorowania. Po co ma mówić, sama chciała takie ubezpieczenie jakie miała. Czemu słuchamy kolegi z pracy, który opłacał składki przez 30 lat – nie wiedząc co ma w polisach, a kiedy złamał rękę nie dostał wypłaty, ponieważ jego polisa nie obejmowała tego. Zrezygnował i rzucił polisy po 30 latach tracąc fortunę.

Ktoś mądry powiedział kiedyś , że najkosztowniejsze są darmowe porady finansowe, których udzielają przyjaciele i ubodzy krewni. Często są to osoby, które same nie posiadają takiego zabezpieczenia i tym sposobem usprawiedliwiają swój brak odpowiedzialności i obowiązkowości.

Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie sąsiad, nie brat, czy kolega. Tylko Ty. Nie podejmuj decyzji tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej. To ich problem.  Nazwą Cię wariatem? Powiedzą, że marnujesz pieniądze? I co z tego…

Musisz zaufać agentowi.  Zawód Agenta Ubezpieczeniowego na świecie uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych. Polacy również zaczynają się do tego przekonywać. Dawno skończyła się era „agentów domokrążców i pseudo-agentów„. Dzisiaj agent to jest wiedza, prestiż, zaufanie, kompetencje, profesjonalizm. Zawód ten jest bardzo ważny i odpowiedzialny. To nie tylko wiedza o swoich produktach, ale także o produktach konkurencji, prawo spadkowe, inwestycje, giełda, ekonomia, psychologia.

Polisa jest najefektywniejszym i najlepszym sposobem zabezpieczenia Siebie, swojej rodziny oraz Biznesu.

Zobacz:Masz 30 lat. Masz możliwość zainwestowania 500 zł miesięcznie. Na co przeznaczyć?

  • Odkładać 500 zł co miesiąc do banku?
  • Wykupić polise za 500 zł, przy sumie ubezpieczenia na życie 500 000 zł?

Liczymy!

Odkładając do banku 500 zł miesięcznie przez 30 lat z miesięczną kapitalizacją na poziomie 1% otrzymujemy wynik 209 988,87 zł !!!

Przy polisie na życie za 500 zł ubezpieczamy się na 500 000 zł. Nie jest to minimalna składka. Jest to składka z funduszem inwestycyjnym. Po 30 latach na polisie zgromadzi się suma około 200 000 zł. W każdej chwili możesz te pieniądze wybrać.

Jednak…

Kiedy po 6 miesiącach zejdziesz z tego świata to:

– w przypadku oszczędzania rodzinie zostawisz 3 000 zł

– przy polisie 500 000 zł

Nie zapominajmy, żeby w polisie pojawiły się takie niezbędne pozycję jak poważne zachorowanie i niezdolność do pracy (o tym więcej w kolejnym artykule).

Firma ubezpieczeniowa. Czym się kierować przy wyborze?

Po czym poznać, że towarzystwo ubezpieczeń jest dobre, czyli ma przejrzyste warunki polis i nie zaniża odszkodowań?  Jakiemu Towarzystwu możemy zaufać, czym się kierować skoro musimy wybrać najlepiej jedno?

W związku z tym, że nasze pieniądze będziemy wpłacać na nasze ubezpieczenie nawet przez kilkadziesiąt lat, musimy mieć pewność, że Towarzystwo z dnia na dzień nie zniknie. Trzeba zatem zwrócić uwagę na to, jak długo istnieje dane Towarzystwo i jak działa na rynku. W Polsce rynek ubezpieczeń cały czas się rozwija. Warto zwrócić uwagę też na liczby, np. ile dane Towarzystwo ma klientów na świecie, albo ile i jak doświadczonych ma agentów. Obsługa klienta to kluczowy aspekt i wizytówka każdej firmy, szczególnie w branży, w której świadczenia wypłacane są w sytuacji śmierci, ciężkiej choroby lub wypadków ubezpieczonych.

Jeżeli chcemy pójść na łatwiznę zawsze możemy skorzystać z rankingów Towarzystw Ubezpieczeniowych publikowanych w Internecie czy prasie. Specjaliści biorą pod uwagę takie aspekty jak zadowolenie klientów, produkty, dostępność placówek, opieka nad klientem czy ilość skarg wysyłanych przez klientów.

Moim zdaniem wybór Towarzystwa jest bardzo ważny, ale ważniejsze jest wybranie doświadczonego, zaufanego agenta. Osoby, która wie najlepiej jakie produkty dobrać, na co zwracać uwagę przy ubezpieczeniu na życie, majątkowym itp. Agenta, któremu bardziej zależy na zadowolonym, zabezpieczonym kliencie niż na sprzedaży. Człowiekowi, który przejrzy Twoje polisy i powie, żeby nic nie zmieniać jeżeli masz dobre produkty, które Cię chronią, a nawet zrezygnować z niektórych polis, ponieważ wydajesz pieniądze na coś niepotrzebnego, nieopłacalnego.

Testament? Po co? Mam dopiero 30 lat…

Wg sondażu IIBR dla Newsweek wynika, że tylko 2 % Polaków ma spisany Testament. Co oznacza, że 98% nie posiada takiego dokumentu. Tylko dlaczego? Nie myślimy o tym, uważamy, że to trudne? Może dochodzimy do wniosku, że jest nam niepotrzebny? Sprawdź, przeczytaj i przekonaj się, że jest to jeden z ważniejszych dokumentów w Twoim życiu. Nawet jeśli masz dopiero 30 lat.

Fraszkopisarz, aforysta, autor humoresek Marian Karczmarczyk kiedyś napisał „Na tamten świat nikt się nie spóźnia. Niektórzy są nawet przed czasem.” Zdecydowanie się zgadzam. Nie lubimy myśleć o śmierci, tacy już jesteśmy. Musimy jednak być odpowiedzialni. Przygotowani na każdą sytuację. Podstawą jest spisanie ostatniej woli. Jakie konsekwencje powoduje brak testamentu? Jak go napisać? Jakie mamy rodzaje testamentów? Dlaczego to takie ważne?

Zacznijmy od definicji DZIEDZICZENIA. Jest to przejście ogółu praw i obowiązków zmarłego na jedną lub kilka osób. Takie osoby wyznaczane są poprzez wolę spadkodawcy (przy dziedziczeniu testamentowym) lub przepis ustawy (przy dziedziczeniu ustawowym). Polskie prawo przewiduje dwa źródła powołania do spadku: ustawę i testament. Pierwszeństwo ma testament. Dziedziczenie ustawowe następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał wybranego szczęśliwca, albo żadna z tych osób, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Testament warto spisać w sytuacji, jeśli chcemy zmienić zasady dziedziczenia ustalone w Kodeksie Cywilnym i pragniemy, aby majątek odziedziczyły wybrane przez nas osoby. Gdy nie zostawimy testamentu, dziedziczą nasi najbliżsi krewni i dzieci. Jest to bardzo przejrzysty schemat, rozpisany w kodeksie, więc jeśli nie chcemy go zmieniać, to nie musimy pisać testamentu. Dobrze jest to zrobić w sytuacji, gdy w inny sposób, niż ten ustawowy sposób, chcemy rozporządzić swoim majątkiem.

Testament musi być napisany własnoręcznie. Komputer nie wchodzi w grę. Możemy go napisać na czymkolwiek. Płótno, deska, papier. Podpis składamy na samym końcu, jest znakiem, że skończyliśmy spisywać ostatnią wolę. Data powinna być. Pamiętajmy, że ważny testament to „najmłodszy” testament. Treść ? Po żołniersku.

Przykład w artykule Jak poprawić bezpieczeństwo Twojej rodziny i Twojego biznesu w 5 minut? Napisać testament!

Pamiętajmy. Warto spisać testament w szczególności kiedy naszym miejscem pobytu jest zagranica. Kiedy nie mamy pewności co do zgody w rodzinie. Kiedy nie mamy dzieci, dotyczy to szczególnie par z długim stażem, które zgromadziły już pokaźny majątek. Ewentualnie kiedy mamy małoletnie dzieci, żeby uniknąć niedogodności.

Kiedy nie warto pisać testamentu? Kiedy powtarza ustawę. Oczywiście wyjątkiem jest tzw. spokój ducha.

Im szybciej zaczniesz się interesować, tym lepiej dla Ciebie. Nie pozwól, aby Twoim życiem rządził przypadek. Zajmie Ci to dosłownie 2 minuty. Przy „skomplikowanej” sytuacji rodzinnej pojawia się coraz więcej problemów. Co w sytuacji kiedy jesteś po 3 rozwodach, masz 4 dzieci. każde z inną kobietą, a najmłodsze pochodzi ze związku z kochanką? Co z zachowkiem? Jak wtedy patrzeć na ubezpieczenie na życie?

PS: Pamiętaj, że rozmowa z Notariuszem jest bezpłatna. Wykorzystaj to i dowiedz się więcej na ten temat. Nic nie płacisz, a wiele możesz zyskać.

Dla tych, którzy mają świadomość, że wprawdzie żadne pieniądze nie przywrócą nam ukochanej osoby, ale z kolei brak jakiegokolwiek zabezpieczenia rodziny może powiększyć rozmiary tragedii. Wszystkim, którzy jeszcze się nie określili, którzy jeszcze się wahają…

Zobacz również

Najczęściej czytane